A+ A A-

Diecezjalna pielgrzymka Żywego Różańca

Prawie 800 osób z Diecezji  Toruńskiej uczestniczyło w sobotę 5 czerwca w pielgrzymce Żywego Różańca do konkatedry Trójcy Świętej w Chełmży. Uroczystościom przewodniczył ks. biskup Józef Szamocki.

38 pielgrzymka Żywego Różańca do Chełmży była aktem dziękczynienia i radości za kanonizację Jana Pawła II.  Uczestnicy przyjechali z miejscowości: Kruszyny, Brudzawy, Nawra, Kończewice, Grzegorz, Lisewo, Chełmno, Lisnowo, Toruń, Niedźwiedź, Nowe Miasto Lubawskie, Radoszki, Grudziądz, Rybno, Rumian, Boluminek, Lidzbark, Gronowo, Lipnica, Burkat, Szwarcenewo, Otłoczyn, Ryńsk, Wąbrzeźno, Łasin, Cierpice i Chełmża.  Wraz z pielgrzymami przybyło 26 księży proboszczów i opiekunów oraz rektor WSD w Toruniu ks. profesor Dariusz Zagórski z klerykami.  Uroczystości rozpoczęły się od spotkania z diecezjalnym moderatorem Żywego Różańca ks.prałatem Gerardem Gromowskim z Lisewa. Zaprezentowany został oficjalny  hymn Żywego Różańca, do którego słowa napisał ks. biskup J. Zawistowski, a muzykę skomponował ks. W. Kądziela.

Obecne były również siostry ze Zgromadzenia Sióstr Loretanek w Warszawie zajmujące się wydawaniem miesięcznika formacyjnego „Różaniec”. O godzinie 10.00 rozpoczęła się uroczysta koncelebrowana Msza Św., której przewodniczył ks. bp. Józef Szamocki. Zebranych powitał proboszcz chełmżyński ks. kanonik Krzysztof Badowski, który jednocześnie przybliżył zebranym historię prastarej katedry. Proboszcz wspomniał również o historycznych pielgrzymkach królów i prezydentów Polski  do Chełmży oraz o Eucharystii sprawowanej w tej świątyni przez Prymasa Stefana Wyszyńskiego na zakończenie obchodów 1000-lecia Chrztu Polski oraz o Mszy Św. prymicyjnej bł. Ks. S.W.  Frelichowskiego.  W wygłoszonej homilii biskup Józef powiedział m.in.:- Odmawiając różaniec popadamy w zadumę. Możemy formować nasze domy i dusze. Bóg ma swoich wielkich wojowników, wielką rodzinę Żywego Różańca. Modlitwa Różańcowa przybliża nas do Eucharystii i Słowa Bożego. Jest to również szczególna forma spotkania z Maryją, która wstawia się za nami do Boga-. Złożone w procesji dary ołtarza zgodnie z tradycją zjazdów przekazane zostały na potrzeby WSD w Toruniu. W godzinach popołudniowych ks. prałat Gromowski  poprowadził nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Pielgrzymi mieli także możliwość odpoczynku w ogrodzie plebańskim nad Jeziorem Chełmżyńskim i spożycia posiłku przygotowanego przez oddziały „Caritas” w Toruniu i w Chełmży.

zapraszamy do galerii

Ostatnio zmienianyponiedziałek, 18 sierpień 2014 11:47

Gościmy na naszej stronie

Odwiedza nas 101 gości oraz 0 użytkowników.

Dane kontaktowe

Adres

ul. Tumska 14
87-140 Chełmża

tel. (0-56) 675 61 12
fax (0-56) 675 61 14

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.