A+ A A-

IV PIESZA PIELGRZYMKA DO RYWAŁDU

W sobotę 6 września wyruszyła IV Chełmżyńska Piesza Pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej Rywałdzkiej. W Nowej Wsi Królewskiej, podczas Apelu Jasnogórskiego, pielgrzymi powitali obraz Matki Bożej Brzemiennej, który po raz pierwszy od 300 lat opuścił sanktuarium w Wąbrzeźnie.

W tegorocznej dwudniowej pielgrzymce do Rywałdu uczestniczyło  ponad 120 osób z parafii chełmżyńskiej, a także z Unisławia, Papowa Toruńskiego i Nowego Miasta Lubawskiego.

 

Najmłodszą była…  licząca sobie cztery miesiące Lena, która uczestniczyła również w poprzedniej pielgrzymce, ale wtedy jeszcze pod sercem mamy. Przed wyruszeniem na szlak w konkatedrze Trójcy Świętej w Chełmży odprawiona został koncelebrowana Msza św. pod przewodnictwem proboszcza ks. kanonika Krzysztofa Badowskiego, a współcelebransami byli ks. Łukasz Otremski  i ks. Karol Schmidt. Posługę przy ołtarzu pełnił również  ks. diakon Mariusz Ciesielski z Papowa Toruńskiego.  – Całe nasze życie jest pielgrzymką. Nie żyjemy, by pozostać tutaj na wieki, ale pielgrzymujemy do Boga Ojca. Dzisiaj w tej modlitewnej wspólnocie wyruszamy do Rywałdu. Modlimy się w intencji naszych biskupów Andrzeja i Józefa, ale szczególnie w tym roku proszę o modlitwę o wierność w powołaniu dla kapłanów naszej diecezji – powiedział ks. Krzysztof Badowski. Liturgię, oraz cały szlak pielgrzymkowy, uświetniła śpiewem schola młodzieżowa z Unisławia. W tym roku po raz pierwszy pielgrzymi otrzymali niebieskie koszulki z mottem przewodnim : „Idźcie i głoście Ewangelię swoim życiem”.

 Pod wieczór pielgrzymka dotarła do Nowej Wsi Królewskiej, gdzie zaplanowany był nocleg. O godzinie 21.00 w kościele parafialnym odbył się Apel Jasnogórski, którego punktem kulminacyjnym była peregrynacja kopii obrazu Matki Bożej Brzemiennej z Wąbrzeźna. Obraz wprowadzony został uroczyście przez  kustosza ks. kan. Jana Kalinowskiego oraz Rycerzy Kolumba, największej brackiej organizacji katolickiej na świecie. -  Jest to historyczna chwila, gdyż od 300 lat obraz nie opuszczał Wąbrzeźna. Kopia tego obrazu posiada srebrne szaty zdjęte z oryginału. Ta Matka Boża jest patronką życia – powiedział ksiądz kustosz.  Ks. Jacek Dudziński, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Nowej Wsi Królewskiej, witając pielgrzymów zauważył: - To jest niezwykłe, bo  idziecie do Matki Bożej, a Ona przyszła do waszej wspólnoty. To jest również Matka Pielgrzymów -. Całej uroczystości towarzyszyła niezwykle spontaniczna reakcja wiernych. Śpiewom, a nawet tańcom w świątyni nie było końca. W niedzielę 7 września, w południe, chełmżyńska pielgrzymka dotarła do Sanktuarium Matki Bożej Rywałdzkiej. – Chrześcijanie nie są sierotami, mają Ojca i mają Matkę. Maryja, która pierwsza szła do Elżbiety stała się pierwszym pielgrzymem. Maryja jest pierwszym tabernakulum, gdyż przechowuje pod sercem Jezusa. Każdy, kto do serca przyjmie Jezusa, zwłaszcza tego Eucharystycznego, staje się jak Maryja. Niesie Chrystusa innym! Najdoskonalsze głoszenie Ewangelii to nie kazania, tytuły czy stopnie naukowe, ale to nasze zwykłe codzienne życie zgodne z wolą Bożą – powiedział ks. Łukasz Otremski podczas Mszy św. kończącej czwartą pielgrzymkę z Chełmży do Rywałdu.                                                             

 

    zapraszamy do galerii                                                      

Ostatnio zmienianyśroda, 10 wrzesień 2014 08:46
Więcej w tej kategorii: « Oaza rodzin Historyczne wykłady »

Gościmy na naszej stronie

Odwiedza nas 94 gości oraz 0 użytkowników.

Dane kontaktowe

Adres

ul. Tumska 14
87-140 Chełmża

tel. (0-56) 675 61 12
fax (0-56) 675 61 14

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.