A+ A A-

Historyczne wykłady

W środę 17 września w sali multimedialnej parafialnego Domu Kapitulnego w Chełmży zainaugurowany został cykl wykładów zatytułowany „Poznając historię lepiej rozumiemy teraźniejszość".

Projekt realizowany jest przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego i Parafię Chełmża. W imieniu ks. proboszcza spotkanie otworzył ks. Bartosz Fiałkowski, a pierwszy wykład poprowadził dk. prof. dr hab. Waldemar Rozynkowski, zastępca dyrektora Instytutu Historii i Archiwistyki UMK w Toruniu, wicedyrektor Wydziału ds. Formacji Świeckich Kurii Diecezjalnej Toruńskiej, który jest również absolwentem Liceum Ogólnokształcącego w Chełmży. Tematyka wykładu dotyczyła kilku aspektów z historii zakonu krzyżackiego. – Dla mieszkańców innych części kraju zawsze będziemy utożsamiani z Krzyżakami. Musimy też uświadomić sobie, że w stu procentach był to zakon, a nie imitacja – powiedział na wstępie prof. Rozynkowski. Czy na zakon krzyżacki można patrzeć pozytywnie? Odpowiedź na to pytanie była głównym tematem prelekcji i prowadzonej później dyskusji.

Gdy stolica diecezji chełmińskiej znajdowała się w Chełmży (do 1824 roku) siedmiu biskupów było Krzyżakami. Zawsze jednak starali się zadbać o środki finansowe na budowę i wyposażenie świątyń. Kolejne wykłady z dziedzictwa kulturowego naszego województwa dotyczyć będą m.in. Magdaleny Mortęskiej, reformatorki życia zakonnego, represji wobec Kościoła katolickiego po II wojnie światowej na przykładzie diecezji chełmińskiej, ks. bp Adolfa Szelążka (1865-1950), biskupa Wygnańca pochowanego w kościele św. Jakuba w Toruniu, a także związków Prymasa Stefana Wyszyńskiego z naszym regionem. Szczegółowe informacje na temat prelekcji podawane są w parafialnych ogłoszeniach.

Gościmy na naszej stronie

Odwiedza nas 149 gości oraz 0 użytkowników.

Dane kontaktowe

Adres

ul. Tumska 14
87-140 Chełmża

tel. (0-56) 675 61 12
fax (0-56) 675 61 14

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.