A+ A A-

Pogrzeb dzieci

 Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie”  (Łk 18,16)

Niezwykle wzruszająca ceremonia pogrzebowa miała miejsce w konkatedrze Trójcy Świętej w Chełmży oraz na  parafialnym cmentarzu. Do grobowca złożono ciała sześciorga dzieci utraconych w wyniku wczesnych poronień.

 Msze św. w środę 11 czerwca odprawiane były w intencji prof. Bogdana Chazana, dyrektora Szpitala Specjalistycznego  im. Świętej Rodziny w Warszawie, na którego rozpętana została nagonka medialno-polityczna, gdy odmówił dokonania aborcji. Wybitny i uznany ginekolog jest również autorem Deklaracji Wiary, która zobowiązuje lekarzy do bezwarunkowej obrony życia ludzkiego i stwierdza m.in. że moment poczęcia człowieka i zejścia z tego świata zależy wyłącznie od Boga.  – Pan profesor zawsze opowiada się za prawem Dekalogu.

Był kiedyś krajowym konsultantem, ale dlatego, że ma chrześcijańskie sumienie został szybko zdmuchnięty ze stanowiska przez krzykaczy szatana. Przecież tu chodzi o zbrodnię  zabójstwa! Czy lekarz może wskazywać kogoś, by popełnił zbrodnię za niego? Profesora Chazana poznałem osobiście, gdy konsultowałem z nim pochówek w Chełmży dzieci nienarodzonych, bo to on pierwszy upomniał się o to, że te dzieci mają prawo do pochówku. Powiedział też, że nie będzie żył inaczej, bo ma sumienie. My też je miejmy! – powiedział podczas Mszy św. ks. proboszcz K. Badowski. W imieniu uczestników Mszy św. i Parafialnego Zespołu Pro-life na ręce profesora Chazana wysłany został list ze słowami uznania i poparcia wraz z zapewnieniem o modlitwie.

Od czasu uznania w prawie polskim, że człowiekiem jest się od poczęcia aż do naturalnej śmierci, przyznano również prawo do pochówku, nawet w przypadku wczesnych poronień. Czasami rodzice sami dokonują pochówków, a czasami rezygnują z tego prawa. Wtedy obowiązek organizacji pogrzebu spoczywa na lokalnych władzach. Korzystając z tego prawa, po wcześniejszym wypracowaniu  procedur przez Szpital Powiatowy, Urząd Miasta i Parafię, od soboty 4 kwietnia w naszym mieście dokonuje się takich pochówków. Na ten cel parafia przeznaczyła grobowiec rodziny Hübenthalów i Lindemanów na  nowym cmentarzu parafialnym. Grobowiec aktem notarialnym przekazała ostatnia jego spadkobierczyni pani Jaskólska, na niespełna rok przed śmiercią. Na słupkach grobowca zostały upamiętnione osoby w nim pochowane, a dawne tablice nagrobne, po uprzedniej renowacji, zostaną wyeksponowane przy bazylice ze stosowną tabliczką informacyjną. Pierwszym  uroczystościom pogrzebowym przewodniczył proboszcz ks. kanonik Krzysztof Badowski w koncelebrze z wszystkimi księżmi wikariuszami: ks. Karolem Schmidtem, ks. Łukaszem Otremskim, ks. Dawidem Gapińskim, ks. Bartoszem Fjałkowskim i ks. Marcinem Nowickim. Zwracając się do wiernych proboszcz powiedział: - Uczestniczymy w szczególnym pogrzebie. Dziękujemy dziś za życie sześciorga dzieci, które Pan Bóg powołał do istnienia i którym rodzice przekazali życie. Jednak to nasze dzisiejsze dziękczynienie naznaczone jest także smutkiem z powodu ich tak szybkiej  śmierci. Tylko Bóg wie dlaczego tak się stało, bo to On jest naszym Stwórcą. Rodzicom tych dzieci mówimy dziś ściszonym głosem, z serdecznym współczuciem, że swoją obecnością chcemy pomagać im nieść ciężar straty dziecka. Stajemy dziś przed ołtarzem z głęboką wiarą, że Bóg zna swoje stworzenia od początku ich istnienia i wszystkie ogarnia miłością. Modlimy się razem z rodzicami opłakującymi te dzieci i polecamy je miłosierdziu Jezusa Chrystusa, który umarł za wszystkich ludzi. Nasze więc dziękczynienie za ich życie, choć naznaczone smutkiem, jest jednak umacniane nadzieją, chrześcijańską cnotą, która nie lekceważąc bólu i żalu, pomaga żyć po stracie bliskiej osoby. Nasza modlitwa wypływa także z wiary, że te małe dzieci, które nie zdążyły przecież popełnić nawet najmniejszego grzechu będą zbawione i będziemy razem tworzyć wspólnotę zbawionych w rękach Miłosiernego Boga Ojca. Dziś także Bóg chce słowami Św. Pawła umacniać naszą wiarę w zmartwychwstanie, w życie wieczne: „I jak w Adamie wszyscy umierają, tak też w Chrystusie wszyscy będą ożywieni, lecz każdy według własnej kolejności”. Dzisiaj także Bóg przypomina, wskazując właśnie na dzieci, tak niewinne, że i my do takiej dziecięcej niewinności mamy dążyć, jeśli chcemy osiągnąć zbawienie. Chcemy dziś także umocnić się nadzieją, więc niech to dzisiejsze Słowo zakończy Księga Lamentacji (Lm 3,25-26): „Nie wyczerpała się litość Pana, miłość nie zgasła. Dobry jest Pan dla ufnych, dla duszy, która Go szuka. Dobrze jest czekać w milczeniu ratunku od Pana. Biorę to sobie do serca, dlatego też ufam”.

Po Mszy świętej kondukt żałobny wyruszył na cmentarz, a każdy z księży niósł jedną małą trumienkę. Chełmża zrobiła duży krok w kierunku należytego spojrzenia na problem utraty dziecka, a także właściwych postaw związanych ze wspieraniem rodziców po stracie dziecka.                                                                                                                 

                                zapraszamy do galerii

 

 

Ostatnio zmienianyponiedziałek, 18 sierpień 2014 11:58

Gościmy na naszej stronie

Odwiedza nas 16 gości oraz 0 użytkowników.

Dane kontaktowe

Adres

ul. Tumska 14
87-140 Chełmża

tel. (0-56) 675 61 12
fax (0-56) 675 61 14

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.