A+ A A-

Historia parafii

32406.jpg

Pierwsza wzmianka o Chełmży zawarta jest w dokumencie z "Lonyz" datowanym na rok 1222, w którym książę Konrad Mazowiecki nadał wczesnośredniowieczne grodzisko Łoza biskupowi pruskiemu Chrystianowi. Od 1251 Chełmża jest wymieniana jako miasto, stolica biskupia i parafia. W tym roku biskup Heidenryk rozpoczął budowę katedry, która potem była wielokrotnie niszczona (ostatni raz spłonęła w nocy 2 sierpnia 1950 r. od wyładowania atmosferycznego). Po przeniesieniu stolicy biskupiej do Pelplina w 1824 r., dotychczasowa katedra Najświętszej Trójcy została przeznaczona na kościół parafialny, a kościół parafialny św. Mikołaja został przekazany ewangelikom. Ojciec Święty Jan XXIII 12 kwietnia 1960 r. podniósł pokatedralny kościół Najświętszej Trójcy do godności kolegiaty, a Jan Paweł II 16 lutego 1982 r. nadał mu tytuł Bazyliki Mniejszej. Od 10 kwietnia 1994 r. ustanowiony został konkatedrą. Po II wojnie światowej kościół św. Mikołaja wrócił do parafii jako kościół szkolny. 

W bazylice konkatedralnej odbywają się liczne uroczystości diecezjalne i parafialne. 29 lipca 1993 r. obchodzono jubileusz 750 - lecia powstania diecezji chełmińskiej, Misje Ewangelizacyjne (1998 r.) i ich odnowienie w Roku Jubileuszowym, dożynki diecezjalne (1999 r.), jubileusz chórów, dziękczynienie za beatyfikację księdza Stefana W. Frelichowskiego, jubileuszowa pielgrzymka kapłanów diecezji toruńskiej. Dzięki użyczonym przez parafię pomieszczeniom utworzono świetlicę środowiskową i Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym "Bądźmy Razem". Powstała także grupa "Pomocy biednym im. Błogosławionej Juty". Z dokonań materialnych dokonanych w bazylice wymienić można: konserwację więźby dachowej i wymianę rynien i 85% pokrycia dachu, zainstalowanie nowego nagłośnienia i systemu antywłamaniowego, wykonanie witraża z wyobrażeniem błogosławionego ks. Stefana.W. Frelichowskiego, dodanie czterech nowych głosów w organach, konserwację 5 epitafiów i portalu przy zakrystii oraz płaskorzeźb nad wejściem głównym, odnowienie ołtarza Matki Bożej Różańcowej i innych zabytkowych obiektach. Niezbędnych remontów dokonano także w kościele św. Mikołaja i w pozostałych zabudowaniach parafialnych.

Ostatnio zmienianyczwartek, 22 luty 2018 23:07

Gościmy na naszej stronie

Odwiedza nas 10 gości oraz 0 użytkowników.

Dane kontaktowe

Adres

ul. Tumska 14
87-140 Chełmża

tel. (0-56) 675 61 12
fax (0-56) 675 61 14

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.