OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE NA XXIX NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ
18 października 2020 r.

Komunikat Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski
wobec nowych obostrzeń sanitarnych podczas zgromadzeń religijnych

Wobec zwiększającej się gwałtownie liczby zakażeń koronawirusem i nowych obostrzeń sanitarnych, dotyczących udziału wiernych w zgromadzeniach religijnych zwracam się do wszystkich wiernych z prośbą o przyjęcie ze zrozumieniem i cierpliwością nałożonych ograniczeń.
Aktualna sytuacja epidemiczna i nałożone restrykcje są trudne dla nas wszystkich, ale musimy pamiętać, że ich celem jest troska o życie i zdrowie nasze i naszych Rodaków.
Zachęcam księży biskupów, aby – w związku z ciągłym zagrożeniem życia i zdrowia wszystkich Polaków – udzielali stosownych dyspens od obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej w niedzielę i święta nakazane, na terenie swoich diecezji. Wiernym przypominam, że skorzystanie z dyspensy oznacza, iż nieobecność na Mszy Świętej nie jest grzechem.
W tych okolicznościach niech nam towarzyszy ufna modlitwa, zwłaszcza w intencji chorych oraz tych, którzy stracili swoich najbliższych. Pamiętajmy także o tych osobach, które poświęcają swoje życie i zdrowie w służbie społecznej – za pracowników służby zdrowia, służb mundurowych, w tym wojska, policji i straży pożarnej.
Ludzi młodych, zaangażowanych w duszpasterstwa parafialne i akademickie, proszę o bezpieczną pomoc osobom starszym i potrzebującym. Nie zapominajmy o tym, że zwykła rozmowa telefoniczna może dać pociechę i nadzieję.
Niech udział w Eucharystii, spowiedź, adoracja, modlitwa Słowem Bożym, również w ciągu tygodnia – z zachowaniem wszelkich wymogów bezpieczeństwa sanitarnego – staną się dla nas źródłem odwagi i duchowej siły. Matce Bożej, Różańcowej Pani, powierzam moich współbraci w biskupstwie, kapłanów i osoby życia konsekrowanego oraz wszystkich wiernych, zapewniając o duchowej bliskości i modlitwie.

abp Stanisław Gądecki
Przewodniczący KEP

1. Dziękujemy za ofiarność podczas ubiegłotygodniowej kolekty gospodarczej. Na wkład własny do kolejnego etapu prac konserwatorskich przy wieży kościoła św. Mikołaja zebraliśmy dotychczas 46 tyś. 200 zł.
2. Różaniec dla dzieci od poniedziałku do piątku o godz. 16.45. Różaniec dla pozostałych codziennie o godz. 17.30.
3. W czwartek i piątek przypada w naszej parafii czas Wieczystej adoracji w parafii. Z tej racji w czwartek po wieczornej Mszy św. wystawienie Najświętszego Sakramentu, które potrwa do wieczornej Mszy św. w piątek, z przerwami na Msze św. Od godz. 24.00 w czwartek do godz. 6.00 w piątek w konfesjonale dyżurował będzie kapłan, aby dać okazję do spowiedzi nocą. Zapraszamy wszystkich do udziału w całodobowej adoracji. Niech to będzie czas uwielbienia Boga, ale także przebłagania za grzechy i pokornej modlitwy o ustanie pandemii.
4. Pochówek dzieci zmarłych przed urodzeniem w sobotę o godz. 9.00. Rozpocznie się w bazylice Mszą św. za rodziców tych dzieci. Zachęcamy do obecności na Mszy św. i do wspólnej modlitwy.
5. W przyszłą niedzielę podczas sumy parafialnej będziemy się modlili w intencji obrony życia ludzkiego, zgodnie z zamysłem Boga Stwórcy, od poczęcia do naturalnej śmierci, a także w intencji osób, które podjęły duchową adopcję dziecka poczętego oraz o ustanowienie całkowitego zakazu aborcji.
6. Wspólnota Samuel zaprasza na modlitwę uwielbienia Pana Boga w przyszłą niedzielę po Mszy św. wieczornej w bazylice.
7. Zdrowaśki jednorazowe i wypominki roczne można składać w kancelarii parafialnej, w godzinach urzędowania, od poniedziałku do piątku włącznie.
8. W związku z ograniczeniami dotyczącymi liczby uczestników zgromadzeń religijnych w tzw. strefie czerwonej i żółtej Biskup Toruński udziela ogólnej dyspensy od obowiązku niedzielnego i świątecznego uczestnictwa we Mszy św. osobom przebywającym na terenie Diecezji Toruńskiej.
9. Zasady dotyczące funkcjonowania duszpasterstwa w naszej parafii w związku z wprowadzeniem czerwonej strefy w Powiecie Toruńskim zostały opublikowane na stronie www parafii, na parafialnym Facebooku oraz zawieszone w stałych miejscach przy świątyniach. Podajemy tylko te najważniejsze:
10 Zachęcamy do regularnej spowiedzi i Komunii Świętej. Do życia w dobie koronawirusa potrzebujemy środki ostrożności, ale także łaskę Boga. Otrzymujemy ją przede wszystkim w sakramentach.
11 Na Mszę św. do bazyliki w dni powszednie od poniedziałku do soboty rana wchodzimy głównymi drzwiami, natomiast w sobotę na godz. 18.00 oraz w niedzielę przez zakrystię. W każdej świątyni parafialnej zostały ustawione w widocznym miejscu dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk. Apelujemy, aby wszystkie osoby wchodząc do świątyni dezynfekowały ręce. Podczas Mszy św. obowiązuje zakrywanie ust i nosa. Usta odsłaniamy jedynie na czas przyjęcia Komunii Świętej. Jeśli ktoś nie chce brać udziału we Mszy św. niedzielnej ze względu na większą liczbę uczestników, to zapraszamy na Msze św. w dni powszednie, kiedy jest bardzo mało osób.
12 Transmitujemy tylko sumę parafialną w niedzielę o godz. 9.30 na Kanale YouToube: Parafia Chełmża oraz Parafialnym Facebooku.
13 Sakrament pokuty sprawujemy podczas każdej Mszy św. w bazylice. Podczas spowiedzi oprócz obowiązkowego zakrywania ust i nosa, zalecamy używanie rękawiczek.
14 Istnieje możliwość udzielenia sakramentu chrztu z zachowaniem obowiązujących zasad bezpieczeństwa.
15 Spotkania wszystkich wspólnot i grup parafialnych zostają zawieszone do odwołania.