OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE NA NIEDZIELĘ PALMOWĄ

05 kwietnia 2020 r.

1. Msze św. do Wielkiej Soboty włącznie sprawowane będą bez udziału wiernych świeckich. Wyjątek to Msze pogrzebowe oraz asysta w ilości do 5 osób, konieczna podczas celebracji liturgicznych Triduum Paschalnego. Msze św. odprawiamy w dotychczasowych godzinach według wcześniej zamówionych intencji. Plan transmisji na Wielki Tydzień w oddzielnej informacji w gablocie ogłoszeń w bazylice, na stronie www parafii oraz na Facebooku, strona: Parafia Chełmża.
  2. Zapraszamy w Wielkim Tygodniu na katechezę przygotowującą do przeżycia Triduum Paschalnego. Katechezy będą opublikowane na Facebooku i kanale YouTube: Parafia Chełmża w poniedziałek, wtorek i środę o godz. 15.00.
  3. Msza Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek o godz. 18.00, koncelebrowana przez wszystkich kapłanów.
  4. W Wielki Piątek obowiązuje ścisły post od potraw mięsnych i abstynencja od alkoholu. W tym dniu w kościołach nie odprawia się Mszy św., wierni rozważają Pismo Święte i adorują Krzyż Chrystusa. Liturgia Męki Pańskiej w piątek o godz. 19.00.
  5. Zachęcamy do zachowania tradycyjnej wstrzemięźliwości od potraw mięsnych w Wielką Sobotę.
  6. Zgodnie z obowiązującymi wytycznymi nie będzie w tym roku święcenia pokarmów w Wielką Sobotę. Modlitwę błogosławieństwa pokarmów na stół wielkanocny, którą można odmówić w domu opublikujemy w Wielkim Tygodniu na stronie www parafii i Facebooku.
  7. Możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim w Wielką Sobotę z zachowaniem ilości 5 osób w godz. 8.00-10.00; 12.00-14.00; 16.00-18.00. Adoracja ta będzie również transmitowana. W tym czasie w plebanii możliwość spowiedzi.
  8. Liturgia Wigilii Paschalnej w sobotę, o godz. 21.00.
  9. Zamiast tradycyjnych adoracji Najświętszego Sakramentu od Wielkiego Czwartku do Niedzieli Zmartwychwstania zachęcamy do podjęcia czuwania modlitewnego w swoich domach o różnych porach dnia i nocy.
  10. W Niedzielę i Poniedziałek Wielkanocny Msze św. według przyjętych intencji. Nie będzie procesji rezurekcyjnej. Przypominamy o dyspensie od udziału we Mszy św. niedzielnej  i świątecznej, udzielonej przez Biskupa Toruńskiego, obowiązującej do odwołania. W przypadku przedłużenia obecnie obowiązujących obostrzeń na czas Wielkanocy, zachowujemy zasady uczestnictwa we Mszach, które obecnie obowiązują w naszej parafii, czyli uczestnictwo jedynie we Mszy pogrzebowej w ustalonej ilości osób.
  11. Sakrament pokuty przy zastosowaniu wszelkich dostępnych zasad bezpieczeństwa sprawujemy w Wielkim Tygodniu podczas dyżuru w plebanii od poniedziałku do środy w godz. 8.30-9.30 oraz 18.30-19.30 oraz w sobotę w godzinach adoracji. Można także umówić się na spowiedź w innym czasie, dokładne informacje w tej sprawie znajdziemy w odrębnej informacji zamieszczonej w gablocie ogłoszeń w bazylice, a także na stronie www parafii oraz na Facebooku, strona: Parafia Chełmża. Spowiedź i Komunia wielkanocna trwają do Uroczystości Trójcy Świętej, po ustąpieniu ograniczeń związanych z pandemią zorganizujemy spowiedź z udziałem spowiedników z dekanatu. W przypadku niemożliwości skorzystania z sakramentu pokuty pozostaje akt żalu doskonałego, który nie zwalnia od wyznania grzechów ciężkich przy najbliższej okazji do spowiedzi.
  12. Nie będzie odwiedzin chorych, jednocześnie pozostajemy jako kapłani w pełni gotowi do posługi sakramentalnej wobec chorych w niebezpieczeństwie śmierci: spowiedź, namaszczenie chorych i Komunia św., jako Wiatyk. Posługę tę pełnimy również przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa epidemicznego.
  13. Od poniedziałku do środy w Wielkim Tygodniu pełnimy dyżur kapłana, z którym można porozmawiać telefonicznie w tym trudnym czasie. Dokładne informacje w tej sprawie znajdziemy także w odrębnej informacji zamieszczonej w gablocie ogłoszeń w kruchcie bazyliki oraz na stronie www parafii oraz na Facebooku, strona: Parafia Chełmża.
  14. Zapraszamy także na transmisje nabożeństw: Gorzkie żale z kazaniem pasyjnym dzisiaj o godz. 15.00, Różaniec z Apelem Jasnogórskim w Wielkim Tygodniu od poniedziałku do środy oraz w Niedzielę Wielkanocną o godz. 20.30.
  15. Kancelaria parafialna pozostaje zamknięta. W dotychczasowych godzinach urzędowania pracownicy pełnią dyżur telefoniczny do Wielkiej Środy włącznie.
  16. Tradycyjnie kwiaty do Grobu Pańskiego można pozostawić przy zakrystii.
  17. Pierwsza Komunia Święta nie odbędzie się w ustalonych terminach. Nowe terminy ogłosimy po ustaniu epidemii.