A+ A A-

Pamięć o biskupie Heidenryku

 

Wydaniem historycznego opracowania  parafii i koncertem kwintetu „Hevelius Brass” w  konkatedrze Trójcy Świętej uczczono kolejną rocznicę nadania praw miejskich Chełmży przez  pierwszego biskupa chełmińskiego Heidenryka.

22 lipca 1251 roku biskup Heidenryk rozpoczął budowę katedry Trójcy Świętej i nadał prawa miejskie niewielkiej osadzie rybackiej Łoza. Od tego czasu aż do 1824 roku Chełmża była stolicą diecezji chełmińskiej. Na pamiątkę tych wydarzeń w sobotę 19 lipca w Sali Mieszczańskiej Ratusza w Chełmży odbyła się promocja książki: „Słownik biograficzny. Proboszczowie i administratorzy parafii rzymskokatolickiej św. Mikołaja Biskupa w Chełmży” autorstwa Ryszarda Muzioła. Wydawcą publikacji, która wzbudziła bardzo duże zainteresowanie, jest Towarzystwo Przyjaciół Chełmży z prezesem Marcinem Seroczyńskim oraz PiMBP w Chełmży.

Na promocji obecni byli  księża z proboszczem ks. kan. Krzysztofem Badowskim, burmistrz Jerzy Czerwiński oraz zastępca Marek Kuffel. wicestarosta toruński Dariusz Meller, wiceprzewodnicząca RM Małgorzata Polikowska, radni i mieszkańcy.  W słowie wstępnym ks. K. Badowski napisał m.in.: - …cieszę się, że ta książka jest wydana w roku kanonizacji Jana Pawła II i życzę, aby stała się nie tylko jedną z kronik naszej wspólnoty parafialnej, ale także by stanowiła motywację do gorliwej pracy i posługi nas, obecnych i kolejnych duszpasterzy chełmżyńskich oraz motywację dla wiernych świeckich do czynnego udziału w życiu naszej parafii –. Autor Ryszard Muzioł tak pisze o bohaterach swojej publikacji, która obejmuje okres po przeniesieniu stolicy biskupstwa z Chełmży do Pelplina w 1824 roku aż po czasy współczesne: -  Z tego historycznego miejsca parafią zarządzali do dzisiaj proboszczowie i administratorzy, których było 16 i oni współtworzyli i tworzą dzieje Kościoła partykularnego. Ich biografie dowodzą, że byli to duchowni światli, kompetentni, odpowiedzialni, stojący na straży prawd wiary, miłujący naród i ojczysty kraj, pracowici i odważni. 

Żyli w rozmaitych okresach historycznych, nierzadko dramatycznych, nawet tragicznych, najczęściej musieli zmagać się z przeciwnościami losu, być gotowymi także na pełną ofiarę, świadomi odpowiedzialności za powierzone dobro materialne pokoleń, zabytków świątyni liczącej obecnie 763 lata i innych obiektów-. W książce znajdujemy m. in. biogramy ks. Stanisława Kostki Dekowskiego, ks. Antoniego Kamińskiego, ks. Józefa Szydzika, ks.  Alfonsa Groszkowskiego, ks. Zygfryda Urbana i obecnego proboszcza ks. K. Badowskiego oraz księży wikariuszy. Inne rozdziały poświęcone są  duszpasterzom w latach wojny, dozorowi kościelnemu, radom parafialnym, kapitule konkatedralnej i dekanatowi chełmżyńskiemu, wspólnotom i organizacjom, ruchom i stowarzyszeniom przy parafii w Chełmży, zespołom  muzycznym, pracownikom świeckim. R. Muzioł opracował również kalendarium najważniejszych wydarzeń parafialnych. Cenną publikację można jeszcze nabyć w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chełmży. W niedzielę 20 lipca w prastarej świątyni wystąpił „Hevelius Brass”, gdański kwintet instrumentów dętych blaszanych. Muzycy współpracują z orkiestrami Opery Bałtyckiej Cappelli  Gedanensis i Toruńską Orkiestrą Kameralną. Znani są z przedsięwzięć artystycznych w wielu krajach.  W Chełmży z dużym wyczuciem  i profesjonalizmem  zagrali utwory klasyczne rodem z baroku i renesansu oraz oryginalne transkrypcje standardów jazzowych i muzyki popularnej. W podziękowaniu otrzymali owację na stojąco, a od dyrektor miejscowej biblioteki Urszuli Meszyńskiej pamiątkowe albumy o Chełmży.

zapraszamy do galerii 
Ostatnio zmienianyponiedziałek, 18 sierpień 2014 11:56

Gościmy na naszej stronie

Odwiedza nas 181 gości oraz 0 użytkowników.

Dane kontaktowe

Adres

ul. Tumska 14
87-140 Chełmża

tel. (0-56) 675 61 12
fax (0-56) 675 61 14

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.