A+ A A-

Szkoła imienia ks. Frelichowskiego

Gimnazjum nr 1 w Chełmży w uroczysty sposób otrzymało 14 października imię bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego. W konkatedrze Trójcy Świętej poświęcony został sztandar szkoły z wizerunkiem chełmżyńskiego kapłana-męczennika obozów koncentracyjnych z czasów drugiej wojny światowej.

Nadanie szkole, w murach której swoją edukację rozpoczynał młody Wicek, imienia błogosławionego kapłana jest największym wydarzeniem we współczesnej historii miasta. Uroczystość rozpoczęła koncelebrowana Msza św. w konkatedrze Trójcy Świętej pod przewodnictwem ks. profesora Dariusza Zagórskiego, rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu. Współcelebransami byli: ks. prałat Józef Nowakowski, proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Toruniu  ks. kanonik Krzysztof Badowski, proboszcz chełmżyńskiej parafii i ks. Łukasz Otremski, gimnazjalny katecheta. Obecni byli również księża dekanatu chełmżyńskiego z ks. infułatem seniorem Zygfrydem Urbanem, klerycy WSD, przedstawiciele Sejmu i Senatu RP, władz wojewódzkich, powiatowych i miejskich, instytucji oświatowych i kulturalnych, harcerze, młodzież szkolna, poczty sztandarowe miejscowych szkół oraz delegacja  Zespołu Szkół nr 6 w Toruniu, który już wcześniej otrzymał imię bł. ks. S.W. Frelichowskiego.  Wśród gości honorowych byli również Zygmunt i Krzysztof Jaczkowscy, siostrzeńcy ks. Frelichowskiego.

 

W prezbiterium wystawione zostały relikwie patrona szkoły. – W dzisiejszym świecie, rozmywającym wszelkie wartości i deprecjonującym wszystko co wielkie i święte, coraz częściej potrzeba ludziom, zwłaszcza młodym, jasnych i wyraźnych przykładów i wzorców dla dobrego życia i postępowania. Ci młodzi, delikatni w swej konstrukcji, łatwiej chyba niż kiedyś ulegają różnego rodzaju niebezpiecznym wpływom i zatracają często to co dla młodego człowieka wydaje się być najcenniejsze – sens własnego życia. Za wielki i znaczący wzorzec dla młodych ludzi dzisiejszego pokolenia, uznaję osobę i przykład życia błogosławionego Stefana Wincentego Frelichowskiego, którego odwaga oparta na zawierzeniu Bogu, stanowić może wielkie wsparcie dla młodego pokolenia. Dostrzegł to zwłaszcza ks. Biskup Andrzej, nadając WSD imię tegoż właśnie kapłana. Zauważyli to również ci, którzy osobę błogosławionego uczynili patronem harcerzy, czyli tych, którzy jakby z założenia oprzeć chcą swoje życie i postępowanie na wartościach wyższych i niepodważalnych. Wielką wagę i znaczenie musiał mieć Stefan Wincenty również dla ludzi pracujących w Waszej szkole, jeśli z dyrekcją na czele postanowiliście nadać jej imię tegoż właśnie patrona. Jakie jest przesłanie dla nas dzisiaj zgromadzonych na Eucharystii związanej z postacią tego błogosławionego?. Zapewnić mogę, na ile jestem w stanie odczytać gesty i drgnienia ludzkich serc, że zwielokrotnione ataki na Chrystusowe kapłaństwo i kapłanów, ale także, a może przede wszystkim na wyznawców Chrystusa, takich jak my wszyscy, w dużej mierze są krzywdzące i niesprawiedliwe. Wielu ludzi za wyznawanie Chrystusa płaci najwyższą cenę – życie. Zarzuca się również księżom i świeckim katolikom wiele różnych nieprawości i zła, wyśmiewając się z nas i drwiąc głośno. Jednak wielu młodych ludzi nosi w swoim sercu i piastuje wiele dobra, które ujawnia się zwłaszcza wtedy, gdy na drodze stają biedni, słabi i potrzebujący. Wiem, że również ludzie młodzi – tacy jak Wy – oddajecie swoje życie dla innych, dając swój czas, siły, a czasami poświęcając dla innych całe swoje życie. Prośmy więc za wstawiennictwem błogosławionego Stefana Wincentego o liczne łaski dla kapłanów, a także dla tych, do których zostają oni posłani. Prośmy o łaski dla pracowników i uczniów Waszej szkoły. Niech Pan wszystkim im udzieli wszelkich koniecznych darów – mówił podczas homilii ks. rektor Zagórski. W darach ołtarza uczniowie złożyli m.in. „Pamiętnik” ks. Frelichowskiego i zabytkowy

 

zapraszamy do galerii

Ostatnio zmienianyśroda, 15 październik 2014 08:28

Gościmy na naszej stronie

Odwiedza nas 83 gości oraz 0 użytkowników.

Dane kontaktowe

Adres

ul. Tumska 14
87-140 Chełmża

tel. (0-56) 675 61 12
fax (0-56) 675 61 14

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.