A+ A A-

Dziękczynienie za plony - Kiełbasin

W sobotę 29 sierpnia w Parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Kiełbasinie obchodzono gminno- dekanalne święto dziękczynienia Bogu za tegoroczne plony. Ksiądz bp Andrzej Suski otrzymał tytuł i statuetkę „Zasłużony dla Gminy Chełmża”.

Uroczystości rozpoczęły się barwnym korowodem ozdób i wieńców dożynkowych. Pochód prowadziła Powiatowa i Miejska Orkiestra Dęta z Chełmży pod batutą Jacka Kałamarskiego oraz starostowie dożynek Ewa Kasprzak i Wojciech Kaźmierczak i wicestarostowie Katarzyna Oliwa i Marek Sawicki. Uroczystej polowej Eucharystii przewodniczył ks. bp. Andrzej Suski, a współcelebransami byli ks. kan. Krzysztof Badowski, dziekan chełmżyński, ks. kan. Benedykt Drewek, proboszcz  Parafii pw. Świętych Katarzyny i Małgorzaty w Wielkiej Łące oraz ks. kan. Piotr Igielski, proboszcz w Kiełbasinie. Witając przybyłych gości proboszcz powiedział: - Będziemy dzisiaj dziękować Panu Bogu za tegoroczne plony, ale także za dzieła, które powstały z inicjatywy ks. bp Andrzeja. Prosimy też Biskupa Toruńskiego, by zasiał w naszej lokalnej społeczności ziarna Bożej Łaski -. W wygłoszonej homilii bp Suski zwrócił szczególna uwagę na wartość chleba, który jest podstawą egzystencji fizycznej i duchowej każdego człowieka.

 – W naszej historii człowiek często domagał się chleba, pracy i sprawiedliwości. Chleb stawał się symbolem wartości wyższych, bo nie tylko samym chlebem żyje człowiek. Potrzeba też sprawiedliwości, miłości i pokoju. Jezus urodził się w Betlejem, co w języku hebrajskim znaczy Dom Chleba. Cała historia ludzkości świadczy, że ludzie takiego Boga potrzebują. Potrzebują Jego miłości, przyjaźni, obecności i troski. Jeżeli tych wartości zabraknie, to pojawia się poczucie zagubienia. Jeżeli człowiek odchodzi od Boga zaczyna wierzyć w różne bożki, kolorowe reklamy, horoskopy i astrologię. Nie jest dziełem przypadku, że faszyzm i stalinizm były ideologiami bez Boga!. Kwitnie kult rozumu, a z drugiej strony kwitnie, to co rozum obraża. Nawet naukowe księgarnie sprzedają bałamutne i sensacyjne książki. Gdy znika wiara w Boga, pojawia wiara w byle co. Bóg jednak zawsze jest po stronie głodnych i biednych, a w nas widzi pomocników w zaspokajaniu głodu tych, którzy chleba nie mają. Jezus został z nami w postaci chleba, byśmy wszyscy bez wyjątku mogli się  nim nakarmić. Do Jego stołu mogą zasiąść wszyscy. Tu nie ma lustracji. Potrzeba tylko odrzucenia zła. Czy  to tak dużo?  Praca rolnika wymaga wielu poświęceń, ale bez ofiary nie można dokonać rzeczy wielkich. Nasza ziemia nasiąknięta jest potem i krwią wielu rolników. Nie ma rodziny bez ofiary, nie ma dzieci bez ofiary i bez ofiary nie będzie pięknej ojczyzny. Niech jedność przenika nasze małe ojczyzny, aż do tej ojczyzny, której na imię Polska! – mówił Biskup Toruński. Liturgię uświetnił śpiewem Chór Sanktuarium Miłosierdzia Bożego z Torunia.

Po zakończonej Eucharystii przewodniczący Rady Gminy Chełmża Janusz Iwański odczytał uchwałę nadającą ks. biskupowi A. Suskiemu tytuł „Zasłużony dla Gminy Chełmża”. Statuetkę, z herbem gminy, wręczył wójt Jacek Czarnecki. Ks.  biskup dziękując za zaszczytne wyróżnienie zwrócił uwagę, że najważniejszą sprawą  jest zaangażowanie w tworzenie dobrych relacji między Kościołem a społecznością lokalną. Zasługą pierwszego biskupa toruńskiego jest podniesienie do rangi konkatedry bazyliki Trójcy Świętej w Chełmży, dbałość o stan zabytkowych kościołów na terenie gminy m.in. w Grzywnie, Nawrze, Dźwierznie i Kiełbasinie, pomoc w rozbudowie nowych kościołów w Kończewicach i Grzegorzu, powołanie do życia ośrodka „Caritas” w Chełmży, wspieranie patriotycznej inicjatywy budowy Kopca Ziemia Polaków w Kończewicach oraz pokazanie światu świętości błogosławionych związanych z terenem gminy ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego i bł. Juty z Bielczyn. Podkreślona została także troska biskupa o zdrowie młodego pokolenia, czego dowodem jest przekazanie ziemi pod budowę boiska „Orlik” w Grzywnie. W dalszej części uroczystości starostowie dokonali podziału dożynkowego chleba. Okazałe bochny wypieczone z tegorocznej mąki otrzymali m.in. kapłani, przedstawiciele  Policji, Straży Pożarnej i kombatantów oraz Starostwa Powiatowego w Toruniu, władz gminy i miasta Chełmża, gminy Lisewo i Kowalewa Pomorskiego oraz innych jednostek współpracujących z Gminą Chełmża. W programie artystycznym wystąpił zespół wokalny „Polskie Kwiaty” oraz gwiazda święta Andre, a także Genowefa Gwizdek – Kabaret „Smaki Gminy Chełmża”.

                                                                                                           

Ostatnio zmienianyponiedziałek, 07 wrzesień 2015 09:43

Gościmy na naszej stronie

Odwiedza nas 164 gości oraz 0 użytkowników.

Dane kontaktowe

Adres

ul. Tumska 14
87-140 Chełmża

tel. (0-56) 675 61 12
fax (0-56) 675 61 14

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.