A+ A A-

DZIEŃ PAMIĘCI

Sobota 7 czerwca  obchodzona była w Chełmży jako Dzień Pamięci o Błogosławionym Księdzu Stefanie Wincentym Frelichowskim.

Uroczystości w 15 rocznicę beatyfikacji chełmżyńskiego kapłana rozpoczęła Msza św. w konkatedrze Świętej Trójcy celebrowana przez ks. Łukasza Otremskiego, kapelana miejscowych harcerzy.  W homilii kapłan nawiązał do wydarzenia na lotnisku w Toruniu, gdzie 7 czerwca 1999 roku papież Jan Paweł II wyniósł do chwały ołtarzy ks. Frelichowskiego (1913 – 1945). – 15 lat temu Jan Paweł ii odczytywał te same słowa Ewangelii, które dziś słyszeliśmy podczas Mszy św., a w tym bardzo wyraźne przesłanie: „Błogosławieni pokój czyniący”. Pokój, zgoda, jedność, to wartości, które dzisiaj mocno się rozmazują, a są bardzo potrzebne naszej Ojczyźnie oraz w naszych rodzinach. Na dłonie Ks. Frelichowskiego składamy nasze intencje. Modlimy się o Boże błogosławieństwo dla uczniów i nauczycieli wszystkich naszych szkół oraz o jedność zgodę i poszanowanie w społeczeństwie, o szacunek między nami. Mając czyste serca stajemy się dawcami pokoju – powiedział kapłan.

Po nabożeństwie na boisku Gimnazjum nr 1, które 14 października otrzyma imię Błogosławionego Ks. S.W. Frelichowskiego, rozpoczął się rodzinny festyn, na którym  nie zabrakło smakowitych domowych wypieków i wielu atrakcji m.in. loterii fantowej, pokazów strażackich i występu karateków MKS Chełmża. Młodzież uczestniczyła również w rajdzie śladami Błogosławionego.

W  godzinach popołudniowych w Chełmżyńskim Ośrodku Kultury  przy wypełnionej sali odbył się koncert galowy XII Festiwalu Piosenki Religijnej i Harcerskiej. Mottem  koncertu była myśl ks. Frelichowskiego: - Idea harcerstwa i wychowanie młodzieży przez młodzież jest najdziwniejszą, ale najlepszą – oraz hasło: - Miłującemu Boga wszystko obraca się ku dobru -. Wcześniej uczestnicy zapalili znicze i złożyli kwiaty przed tablicą pamiątkową umieszczoną na frontonie domu rodzinnego ks. Frelichowskiego przy ulicy Chełmińskiej. Festiwal nie tylko przypomina sylwetkę Kapłana Męczennika, ale wskazuje też na bogate tradycje w rodzinie, w której wychował się Wicek. W domu rodzinnym śpiewało się dużo pieśni patriotycznych i harcerskich. Wicek grał na skrzypcach, a brat Czesław na pianinie. Także podczas wakacji spędzanych u rodziny w Bysławiu, w czasie przejażdżek bryczką, młody Frelichowski z upodobaniem śpiewał: „ Czy to w dzień, czy o zachodzie” oraz stare patriotyczne „Polak nie sługa”. Tegoroczna edycja festiwalu zgromadziła kilkudziesięciu wykonawców z województwa kujawsko-pomorskiego. Decyzją jury nagrodę Grand Prix – 2014 otrzymał zespół 49 DSH im. A. Małkowskiego z Bachorc. W specjalnym recitalu wystąpili ubiegłoroczni laureaci Zespół Rodzinny Ziółkowscy z czołową piosenką „Nie lękajcie się” , a gościnnie wystąpiła grupa „Z ostatniej chwili” reprezentująca Chełmżę  i Lisewo, porywając widzów słowami: na wędrówkę wyruszamy, z Wickiem się spotkamy. .  Udział w obchodach wzięli przedstawiciele władz miasta,  powiatu toruńskiego i Parafii Chełmża: burmistrz Jerzy Czerwiński z zastępcą Markiem Kufflem, wiceprzewodnicząca RM Małgorzata Polikowska, wicestarosta Dariusz Meller,  ks. Łukasz Otremski , harcmistrz  Lucyna Andrysiak i członkowie rodziny ks. Frelichowskiego. Imprezą towarzyszącą był konkurs plastyczny „Nasz Patron”, na który wpłynęły 73 prace zaprezentowane na wystawie w ChOK. Na zakończenie wszyscy wspólnie odśpiewali „Modlitwę harcerską”.

                                                                                                               Zapraszamy do galerii

Ostatnio zmienianyponiedziałek, 18 sierpień 2014 11:50
Więcej w tej kategorii: Pogrzeb dzieci »

Gościmy na naszej stronie

Odwiedza nas 29 gości oraz 0 użytkowników.

Dane kontaktowe

Adres

ul. Tumska 14
87-140 Chełmża

tel. (0-56) 675 61 12
fax (0-56) 675 61 14

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.