A+ A A-

Rocznica urodzin bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego

22 stycznia 2015 roku minęła 102 rocznica urodzin bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego z Chełmży, kapłana męczennika, patrona harcerzy.

22 stycznia 1913 roku w domu przy ulicy Chełmińskiej 5 w Chełmży przyszedł na świat trzeci syn Ludwika i Marty Frelichowskich. Na chrzcie, który odbył się w kościele p.w. Świętej Trójcy 29 stycznia, otrzymał imiona Stefan Wincenty. Drugie imię nadano mu dlatego, że był to patron dnia, w którym się urodził. W rodzinie Frelichowskich panował zwyczaj dawania dzieciom takiego imienia,  jakie sobie przyniosły. W rodzinnym mieście uczęszczał do szkół, a jednocześnie wstąpił do 2. Pomorskiej Drużyny Harcerskiej im. Zawiszy Czarnego oraz do Sodalicji Mariańskiej Męskiej, której został prezesem. Jesienią 1931 roku wstąpił do WSD w Pelplinie, by 14 marca 1937 roku otrzymać święcenia kapłańskie. Pełnił obowiązki kapelana i sekretarza ks. bp. Stanisława Wojciecha Okoniewskiego, a od 1 lipca 1938 roku wikariusza parafii Wniebowzięcia NMP w Toruniu.

Po wybuchu II wojny światowej został aresztowany przez Niemców. Jego męczeńska droga wiodła przez Fort VII w Toruniu, obóz pracy w Nowym Porcie Gdańskim, Stutthof, obóz koncentracyjny  Sachenhausen-Oranienburg pod Berlinem i Dachau pod Monachium. Zmarł 23 lutego 1945 roku w opinii świętości po zarażeniu tyfusem plamistym, pomagając chorym współwięźniom. 7 czerwca 1999 roku beatyfikowany przez Ojca Świętego Jana Pawła II w Toruniu. W 102 rocznicę urodzin w chełmżyńskiej konkatedrze odprawiona została uroczysta Msza św. o rychłą kanonizację patrona harcerzy. Liturgii przewodniczył ks. Łukasz Otremski, katecheta Gimnazjum nr 1 w Chełmży im Bł. Ks. S.W. Frelichowskiego, a współcelebransem był ks. Bartosz Fiałkowski. – Modlimy się dzisiaj o jedność, braterstwo i wzajemne poszanowanie. Na urodziny zwykle wręcza się prezenty. Prezentem dla ks. Frelichowskiego niech będą nasze czyste serca – powiedział ks. Otremski. W Liturgii uczestniczyli uczniowie, nauczyciele i dyrekcja Gimnazjum nr 1. Do prezbiterium wprowadzony został poczet sztandarowy szkoły, a na głównym ołtarzu  wystawiono  relikwie Błogosławionego Kapłana. Po błogosławieństwie wierni przez dotknięcie i ucałowanie relikwii oddali hołd  swojemu rodakowi.

Ostatnio zmienianyczwartek, 22 luty 2018 22:14

Gościmy na naszej stronie

Odwiedza nas 26 gości oraz 0 użytkowników.

Dane kontaktowe

Adres

ul. Tumska 14
87-140 Chełmża

tel. (0-56) 675 61 12
fax (0-56) 675 61 14

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.